Cukrovka u psů

 

Diabetes je populárně označován jako cukrovka. Je to závažné onemocnění metabolismu. Metabolická porucha se nevyskytuje pouze u lidí, ale je běžná i u psů.Většina z nich jsou starší zvířata, u kterých se rozvine diabetes. Ve vzácných případech jsou postižení i psy v mladém věku. Kromě toho jsou některá plemena obecně náchylnější k cukrovce než jiná.

Co je to diabetes?

Produkce hormonu inzulínu je úkolem pankreatu. To je nutné k přenosu glukózy (cukru) z krve do buněk těla. Normálně zvýšení hladiny cukru v krvi po jídle automaticky spustí uvolňování inzulínu. To odstraňuje cukr z krve, snižuje hladinu cukru v krvi a poskytuje buňkám živiny.

Pokud však má pes diabetes, tento dokonale vyladěný systém nebude fungovat správně. Výsledkem je nekontrolované zvýšení hladiny cukru v krvi a nedostatečná výživa těla. Z dlouhodobého hlediska může mít diabetes pro psa vážné následky.

Diabetes typu 1 a typu 2

Existují dva různé typy diabetu nazývané diabetes 1. a 2. typu. Oba mají různé příčiny a projevují se různými způsoby. Diabetes typu 1 je, když slinivka nevytváří dostatek inzulinu. Množství pak nestačí k transportu dostatečného množství cukru z krve do buněk. Zvýšená hladina cukru v krvi způsobuje cukrovku. Naproti tomu pankreas typu 2 produkuje v zásadě dostatek inulinu. Tělo psa však není schopno jej správně rozpoznat a používat. To také vede ke skutečnosti, že hladinu cukru v krvi nelze správně regulovat.

Na rozdíl od lidí však u psů není diabetes typu 2 běžný. Většina zvířat dostává metabolickou chorobu typu 1.

Spouštěče a rizikové faktory

Vývoj diabetu může být vyvolán nebo alespoň podporován různými faktory u psa.

Často jsou to autoimunitní, nebo genetické procesy, které jsou odpovědné za nízkou produkci inzulínu, a tedy za vývoj diabetu 1. typu. U některých menších plemen, jako je pudl a jezevčík, je predispozice obzvláště velká.

Kromě toho hraje důležitou roli jako rizikový faktor také výživa. Pokud má pes nadváhu, zvyšuje se pravděpodobnost onemocnění. To je pravda, i když k tomu jeho rasa není náchylná.

Aby se vyloučila nadváha jako možný spouštěč cukrovky u vašeho psa, měli byste včas dbát na snížení tělesné hmotnosti. Doporučujeme vám vsadit na přiměřené množství krmiva, a stejně tak na náš speciální dietní prášek Shiimun Slim.

                                                  

Možné příznaky

Existuje několik příznaků, které u psů indikují diabetes. Mezi jinými může být patrné onemocnění metabolismu zvýšenou chutí k jídlu, žízní a velmi častým močením.

Zvíře také často ztratí významnou váhu a má nápadně omezenou sílu. Kromě toho může být příznakem cukrovky také špatné hojení ran.

Léčba diabetu u psů

Pokud máte podezření na cukrovku, měli byste se okamžitě poradit s veterinářem. Pokud se nemoc neléčí, může mít závažné důsledky, jako je slepota.

Pokud je však diabetes detekován včas, lze s nemocí obecně zacházet velmi dobře a běží bez větších následků pro psa.

Obvykle je třeba vašemu mazlíčku k léčbě podat denní dávku inzulínu. Kromě toho byste měli věnovat více pozornosti jeho váze a nechat mu dostatek pohybu.

Správná výživa je také zásadní pro psy s diabetem. Diabetický pes by měl dostávat co nejnižší obsah uhlohydrátů. Také se ujistěte, že vždy dostane stejné jídlo ve stejném množství. To usnadňuje správné dávkování inzulínu.

Naše doporučení pro krmení

Pro psy s diabetem doporučujeme krmení našimi masovými konzervami. Toto krmivo je bez cukru a obilí. Obsahuje pouze přírodní složky, jako je čerstvá zelenina a ovoce. Navíc má zvláště vysoký obsah masa až 64%.