Cushingův syndrom je pojmenovaný po svém objeviteli, americkém lékaři Harvey W. Cushingovi. Může vyskytovat nejen u lidí, ale i u psů.
Co je Cushingův syndrom?
- Cushingův syndrom je hormonální porucha, při níž dochází k trvalému zvýšení sekrece kortizolu, což je steroidní hormon tvořený v nadledvinách
- Cushingův syndrom u psů může být způsoben nádory, nebo léčbou kortizonem.
- Feny a starší psi mají větší pravděpodobnost výskytu Cushingovy nemoci než psi a mladí psi.
- Mezi příznaky Cushingovy choroby patří problémy s kůží a srstí, rozpad svalů a náchylnost k infekcím.
- Z dlouhodobého hlediska může u psů Cushingův syndrom vést také k cukrovce a osteoporóze.
- Léčba závisí na příčině Cushingova syndromu a může být léčena například pomocí léků.
- Psi s Cushingovým syndromem potřebují obzvláště lehce stravitelné krmivo.
Cushingův syndrom neboli Cushingova choroba je hormonální porucha. U psů trpících Cushingovým syndromem produkuje kůra nadledvinek příliš mnoho stresového hormonu kortizolu, což z dlouhodobého hlediska vede k různým potížím.
Spouštěč Cushingova syndromu
Cushingův syndrom u psů může mít různé příčiny. Spouštěčem je často nádor v hypofýze, který uvolňováním hormonu ACTH řídí produkci kortizolu v kůře nadledvin. Tomu se říká hypofyzární Cushingův syndrom.
Někdy však může být za zvýšenou sekreci kortizolu, a tedy za Cushingův syndromem, zodpovědný i nádor v kůře nadledvin.
Další možnou příčinou je dlouhodobá léčba psa kortizonem v příliš vysokých dávkách. V tomto případě se jedná o tzv. iatrogenní Cushingův syndrom.
Mohou Cushingovým syndromem onemocnět všichni psi?
Cushingův syndrom se může v zásadě vyskytnout u každého psa, i když postihuje především starší zvířata. Také feny jsou postiženy častěji než psi. Některá plemena psů mají navíc genetickou predispozici ke Cushingově syndromu.
Cushingův syndrom se častěji vyskytuje mimo jiné u následujících plemen:
- Německý boxer
- Jezevčík
- Pudl
Příznaky Cushingova syndromu
Nadměrně vysoká hladina kortizolu se u psů s Cushingovým syndromem projevuje řadou příznaků. Obvykle se příznaky zpočátku objevují jen sporadicky a postupem času se stupňují, i když skutečné příznaky se mohou u jednotlivých zvířat lišit.
Postupný vývoj někdy ztěžuje včasné rozpoznání Cushingova syndromu u psů. Vzhledem k tomu, že se tato hormonální porucha vyskytuje zejména u starších zvířat, mnoho majitelů psů považuje příznaky na začátku za zcela normální průvodní jevy procesu stárnutí.
Pokud pes onemocní Cushingovým syndromem, může to mimo jiné způsobit následující příznaky:
- Silná žízeň a časté močení
- Inkontinence
- Výrazně zvýšená chuť k jídlu
- Matná srst a vypadávání
- Tendence k různým kožním problémům
- Zhoršené hojení ran
- Degradace svalstva
- Tukové usazeniny na břiše
- Únava
- Nápadné dýchání
- Nedostavení se do říje
- Zmenšení velikosti varlat
- Zvýšená náchylnost k infekcím
Další důsledky Cushingova syndromu u psů
Kromě viditelných příznaků, jako jsou problémy s kůží a srstí nebo zvýšená chuť k jídlu, může mít Cushingův syndrom pro psy řadu dalších problémů, které nejsou na první pohled zřejmé.
Vzhledem k tomu, že trvale příliš vysoká hladina kortizolu vede mimo jiné ke změnám ve struktuře kostí, mají psi s Cushingovým syndromem sklon k osteoporóze, a tím i k častějším zlomeninám kostí. Kromě toho se u postižených psů častěji vyskytují trhliny vazů.
U psů s Cushingovou chorobou se navíc mohou objevit zvětšená játra a cukrovka. V některých případech dochází také k potenciálně život ohrožujícím trombózám žil.
Diagnostika Cushingova syndromu
Pokud u svého psa pozorujete možné příznaky Cushingova syndromu, v žádném případě je nezavrhujte jako normální příznaky stáří a neprodleně se obraťte na veterinárního lékaře, aby objasnil příčinu.
Veterinární lékař může vašeho psa vyšetřit a ověřit, zda jsou příznaky skutečně způsobeny Cushingovým syndromem. Diagnóza je často obtížná a vyžaduje různá vyšetření, aby se zjistila nadměrná sekrece kortizolu a určila příčina.
Kromě krevních testů lze v rámci diagnostiky provést také vyšetření moči a ultrazvukové vyšetření.
Léčba psů
Opatření potřebná k léčbě závisí na přesných výsledcích testů, nebo na spouštěči Cushingova syndromu u vašeho psa.
Pokud byl způsoben podáváním kortizonu, musí být podávání kortizonu ukončeno. Je důležité, aby podávání nebylo ukončeno okamžitě, ale aby se dávka pomalu snižovala. Je to proto, že organismus vašeho psa si musí nejprve zvyknout na opětovnou produkci dostatečného množství kortizolu. Pokud tuto možnost nemá, dochází k nedostatku kortizolu, který může být v nejhorším případě život ohrožující.
Pokud se jedná o Cushingův syndrom způsobený nádorem v kůře nadledvin, lze ověřit, zda je možné jej chirurgicky odstranit. To však není vždy možné.
Stejně jako v případě nádoru hypofýzy se proto léčba nádorů kůry nadledvin často provádí pomocí léků, které potlačují produkci kortizolu.
Pokud je váš pes léčen s Cushingův syndrom pomocí léků, je nutná celoživotní léčba. V takovém případě by se měly provádět pravidelné kontroly u veterináře pomocí krevních testů, aby se zjistilo, zda je třeba upravit dávkování.
Dieta pro psy s Cushingovým syndromem
Kromě veterinární léčby je důležité upravit stravu psů s Cushingovým syndromem. Krmivo pro psy by mělo být co nejsnáze stravitelné, aby se mimo jiné ulevilo jeho játrům.
Pro tento účel doporučujeme naše hypoalergenní krmivo pro psy s hmyzem, nebo zastudena lisované krmivo s hmyzem . Potrava s larvami mouchy vojáčka černého (Hermetia illucens) se vyznačuje výbornou stravitelností.
Krmivo obsahuje vysoce kvalitní tuky a lehce stravitelné hmyzí bílkoviny, které vašemu psovi dodají všechny potřebné esenciální aminokyseliny. Zároveň zbytečně nezatěžuje játra vašeho pejska, protože díky dobré stravitelnosti vzniká méně odpadních produktů metabolismu.
Prognóza pro psy s Cushingovým syndromem
Pokud je Cushingův syndrom u vašeho psa včas rozpoznán a léčen, je obvykle poměrně velká šance, že léčba bude účinná a že váš pejsek bude mít před sebou několik dobrých let bez výrazného omezení kvality života.