Napadení roztoči Demodex může u psů způsobit vysloveně nepříjemné potíže. Nemělo by se to tedy v žádném případě ignorovat a mělo by se začít včas léčit.
Co jsou roztoči Demodex?
Existují různí roztoči Demodex. U psů se hlavně vyskytuje druh zvaný Demodex canis. Roztoči Demodex se také nazývají trudníci, žijí ve vlasových folikulech a v mazových žlázách. Tam se živí tkáňovým mokem, odumřelými tělesnými buňkami a vlasovým mazem.
Tito maličcí roztoči jsou velcí pouze 250 až 300 mikrometrů. V malém počtu se dají najít téměř u každého psa. V běžném případě však roztoči Demodex nezpůsobují žádné potíže, takže si tam často nepozorovaně žijí.
Nicméně s různých důvodů se může přihodit, že se roztoči Demodex silně přemnoží. Je-li tomu tak, takto postižení psi onemocní na takzvanou demodikózu.
Příčiny demodikózy u psa
Dojde-li u psů k nadměrnému přemnožení roztočů Demodex, a tím k onemocnění demodikózou, spočívá to obvykle ve slabém imunitním systému psa.
Logicky jsou tedy postiženi demodikózou především mladí a starší psi nebo psi, kteří jsou oslabeni jinými nemocemi. U mladých psů může oslabení imunitního systému někdy souviset i s genovým defektem.
Symptomy demodikózy u psa
Rozlišují se dvě různé formy demodikózy. U psů s lehkou, lokalizovanou demodikózou se symptomy omezují na jednotlivé oblasti kůže, zatímco se kožní potíže u zvířat s těžkou, celkovou demodikózou mohou hodně rozšířit po celém těle.
Onemocní-li pes demodikózou, může se to projevovat obzvláště následujícími symptomy:
- vypadávání chlupů
- šupinatá kůže
- vřídky
- kožní pupence
- zarudnutí kůže
Jakmile se demodikóza dá vypozorovat danými symptomy, dochází u takto postižených psů většinou k silnému pocitu svědění. Kvůli škrábání, které je s tím spojené, se změny na kůži přirozeně nutně ještě zesílí.
Bez léčby může silná demodikóza u psů v další fázi vyvolat i symptomy jako horečka a vyčerpanost.
Diagnóza demodikózy u psa
Pokud u svého psa zpozorujete vypadávání chlupů a jiné možné symptomy demodikózy, která je vyvolána roztoči Demodex, měli byste se v každém případě obrátit na zvěrolékaře.
Veterinář může vašeho čtyřnohého kamaráda vyšetřit a pomocí kožního seškrabu, vyjmutého chomáče chlupů, nebo kožní biopsie zkontrolovat, zda je váš předpoklad správný a vašeho psa skutečně napadli roztoči Demodex, nebo možná nese odpovědnost za potíže jiná příčina.
Léčba demodikózy u psa
Jak se u psa musí přesně demodikóza léčit, závisí na závažnosti a formě kožního onemocnění. Lokalizovaná forma se dá značně snadněji léčit než celková forma. Celková forma někdy vyžaduje léčbu po dobu několika měsíců.
Lokalizovaná forma demodikózy se ne vždy u psů musí léčit, jelikož se v mnoha případech i sama od sebe ztratí. Léčba se přesně někdy může doporučit, aby se zabránilo dalšímu šíření tohoto kožního onemocnění.
Psi s celkovou demodikózou se nutně musí léčit. Za tímto účelem se mohou použít mimo jiné antiparazitní šampony a antiparazitní řešení. Kromě toho jsou k dispozici odpovídající přípravky i ve formě spot-on a žvýkací tablety.
Celková demodikóza se obvykle musí léčit několik měsíců. Navíc je důležité zabránit i eventuálně stávajícím bakteriálním kožním infekcím, přičemž se může použít například vhodný antibakteriální psí šampon nebo v závažných případech i antibiotika.
Bellfor Pyo-Health šampon pro psy s bakteriálními kožními infekcemi
Jestliže váš pes, který je nemocný demodikózou, trpí bakteriálním zánětem kůže, doporučujeme vám Pyo-Health šampon pro psy Bellfor. Tento kůži přívětivý a snadno aplikovatelný šampon bez umělých aromat obsahuje tři procenta chlorhexidinu a ideálně se hodí pro léčebnou péči u psů s demodikózou.
Je demodikóza u psů léčitelná?
Lokalizovaná demodikóza se dá v běžném případě velice snadno léčit, pokud beztak sama od sebe opět nezmizí. Pokud jsou jí postiženy tlapky psa, mohou být potřebná léčebná opatření ovšem i o něco rozsáhlejší.
Celková demodikóza se dá většinou zrovna tak dobře léčit. Ve vzácných případech se ale může stát, že se u domněle vyléčených psů dají najít ještě roztoči Demodex a symptomy se opět objeví, jakmile se ukončí léčba. Je-li tomu tak, je nutná možná trvalá léčba.
Jsou psi s demodikózou nakažliví?
Na rozdíl od napadení jinými roztoči nejsou psi s demodikózou nakažliví. Nemusíte se tudíž obávat ani přenesení roztočů Demodex na ostatní domácí zvířata, ani na sebe samé.
Tip odborníků pro silnou obranyschopnost
Imunitní systém hraje s ohledem na pravděpodobnost, kterou mohou roztoči Demodex u vašeho psa způsobit demodikózu, rozhodující roli. Z tohoto důvodu je velmi důležité, abyste obranyschopnost svého čtyřnohého přítele co možná nejlépe podporovali.
Za tímto účelem se postarejte o to, aby se stávající nemoci vždy včas vyléčily, vyvarujte se v každodenním životě nadměrnému stresu a při koupi krmiva pro psy dbejte na dobrou kvalitu.
V případě potřeby může mít navíc smysl podpořit imunitní systém vašeho psa vhodným doplňkem stravy jako Bellfor Immun. Bellfor Immun obsahuje pečlivé vybrané složky, které vašemu čtyřnohému příteli dodají bezpočet živin, které jsou důležité pro obranyschopnost.
Roztoči Demodex a demodikóza u psa – náš závěr
Jak vidíte, nejsou roztoči Demodex u psů nejdříve žádný důvod k obavám. Pravděpodobnost, že se tito paraziti dají najít i u vašeho psa, je velká.
Problémem se stanou roztoči Demodex, kteří se také nazývají trudníci, teprve poté, kdy se kvůli oslabené obranyschopnosti mohou nadměrně přemnožit, a proto váš pes onemocní demodikózou. V tomto případě jsou důležitá včasná léčebná opatření, aby se potíže dostaly co možná nejlépe pod kontrolu.
Nezávisle na tom byste měli imunitní systém svého psa co možná nejlépe podporovat, abyste snížili riziko demodikózy. Vedle vyvarování se zbytečného stresu vám při tom pomůže mimo jiné i vyhovující výživa vysoce kvalitní psí stravou a vhodné doplňky stravy, jako je například Bellfor Immun