Gastritida je u psů poměrně běžná. Může být akutní nebo chronická a vyvolána mnohými příčinami.
Gastritida je zánět žaludeční sliznice psa. Projeví se, když je běžně přítomná ochranná vrstva poškozena a tím žaludeční kyselina může napadnout stěny žaludku.
V důsledku zánětu sliznice žaludku se uvolňuje histamin a časem potíže narůstají. Nejprve se u psa gastritida vyskytuje pouze akutně. Pokud se neléčí, rozvine se dříve nebo později ovšem na chronický zánět sliznice žaludku.
Příčiny zánětu sliznice žaludku u psů
Pokud pes trpí gastritidou, může to mít mnoho důvodů. Kromě potravinové intolerance mohou přijít v úvahu mimo jiné i napadení střevními parazity a přílišný stres. Kromě toho zánět žaludeční sliznice psa může vyvolat například podávání léků, spolknutí cizích těles a různých chorob nebo pojídání sněhu v zimě.
Jak rozpoznat u psa gastritidu
Příznaky, na základě kterých se projevuje gastritida u psa, jsou zpočátku podobné příznakům normální zažívací infekce. Pro mnoho majitelů psů je to proto zpočátku obtížné diagnostikovat.
Následující příznaky mohou upozornit na to, že váš pes trpí gastritidou:
- silné zvracení
- průjem
- pálení žáhy
- bolení žaludku
- zvracení žaludeční žluči
V případě chronické gastritidy způsobuje ztráta chuti k jídlu u postižených psů také úbytek hmotnosti. Navíc srst zvířete s rostoucí dobou trvání nemoci ztrácí lesk a jeho sliznice znatelně bledne.
Nachází-li se ve zvratcích krev, znamená to, že má pes gastritidu a žaludeční vřed. To platí také u černé barvy stolice, což je typický znak staré krve ze žaludku.
Se psem s gastritidou byste měli navštívit veterináře
Pokud u svého psa zaznamenáte jakékoli příznaky gastritidy, návštěva veterináře bude nevyhnutelná. Veterinář k diagnóze provede ultrazvuk žaludku a nechá udělat krevní test. Pokud se prokáže chronický zánět žaludeční sliznice, je obvykle nutné provést další testy za účelem zjištění příčin.
V tomto případě veterinární lékař provede mimo jiné vyšetření horního tenkého střeva a žaludku a prošetří vašeho psa na přítomnost různých původců nemoci.
Jak léčit akutní a chronickou gastritidu u psa
Opatření nezbytná k léčbě gastritidy vašeho psa závisí v podstatě na průběhu onemocnění. Neboť akutní gastritida vyžaduje jiný přístup než gastritida chronická.
Jak léčit akutní gastritidu u psů
U akutní gastritidy spočívá léčba především v půstu. Aby se žaludek uklidnil, nedostává postižený pes žádné krmivo po dobu 24 hodin. Během této doby je důležité, aby pes pil dostatek vody.
Je-li to nutné, může být zvířeti také podáván přípravek proti nevolnosti a zvracení. Akutní gastritida je obvykle u psů dobře léčitelná a může být zcela vyléčena během jednoho až dvou týdnů. Pokud však pes ztratil příliš mnoho tekutin v důsledku zvracení a průjmu, může být u psa zavedena infuze a vyžádána hospitalizace.
Jak léčit chronickou gastritidu u psů
U chronické gastritidy je léčba oproti akutní často komplikovanější. Může mít totiž různé příčiny, z nichž každá vyžaduje jiná opatření. Zatímco léčba chronického zánětu sliznice žaludku způsobeného parazity musí být řešena lékem na odčervení, infekce může vyžadovat podání antibiotik.
Pokud veterinární lékař nedokáže určit přesný spouštěč nemoci, přichází na řadu při léčbě chronické gastritidy obvykle kombinace imunosupresiv, jako je kortizon a tablety, které zabraňují tvorbu žaludeční kyseliny. Kromě toho má smysl změna stravy. I chronický zánět sliznice žaludku může být snadno léčen. Než se váš pes úplně uzdraví, může to ovšem trvat i několik měsíců.
Gastro Relax jako podpora proti průjmu
Pro potlačení průjmu způsobeného gastritidou u vašeho psa vám doporučujeme doplněk stravy Bellfor Gastro Relax. Díky jeho speciálnímu složení je tento přírodní přípravek účinný proti průjmu u psů a je proto ideální pro podporu veterinární léčby.
Jak u psa zabránit gastritidě
Stoprocentní ochrana proti zánětu sliznice žaludku samozřejmě není možná. Nicméně u gastritidy se jedná o onemocnění u psů, kterému lze velmi spolehlivě předejít pečlivostí. Pokud chcete snížit pravděpodobnost zánětu sliznice žaludku u vašeho psa, musíte v zásadě čelit příčinám nemoci.
To mimo jiné znamená, že byste měli vyvarovat psa nadměrnému stresu. Kromě toho je důležité psa očkovat, protože určité patogeny, jako je například psinka, mohou gastritidu způsobit.
Nezapomeňte rovněž včasně ošetřit napadení červy, nebo larvami giardií u svého psa, či v nejlepším případě jim zabránit hned na začátku. Pro tento účel vám doporučujeme Bellfor Vermal, který je díky svým přírodním složkám také vhodný pro preventivní použití.
Správná strava proti gastritidě u psa
V neposlední řadě byste si měli zde být vědomi významu výživy ve spojení s gastritidou u psů. Díky vysoce kvalitnímu krmivu pro psy můžete výrazně snížit riziko alergií na krmivo a intolerancí. To má nejen pozitivní vliv na pohodu vašeho psa, ale také snižuje pravděpodobnost zánětu sliznice žaludku.
Obzvláště stravitelné krmení se vám podaří s naším hypoalergenním krmivem pro psy na bázi hmyzu. Obsažený hmyzí protein z larev hmyzu je velmi dobře snášen a má vysokou stravitelnost.
Představuje proto ideální alternativu pro zvířata s citlivým zažíváním a může také významně přispět k prevenci gastritidy u vašeho psa.