Na jaře, kdy se pomalu, ale jistě otepluje, by se pomalu mělo začínat přemýšlet, jak chránit svého psa před klíšťaty, a jaká okamžitá opatření by se měla podniknout v případě kousnutí klíštěte.
Vše, co je důležité pro toto téma vysvětlíme v tomto článku blogu.
Co stojí za to vědět o klíšťatech
Klíšťata jsou poddruhem roztočů, jejichž jídlo se skládají z krve, kterou vysávají svým hostitelským zvířatům. V závislosti na přesném typu klíšťat, někdy absorbují až stokrát větší tělesnou hmotnost, než sami váží. Proces sání, pro některé druhy, trvá hodinu, ale může trvat i několik týdnů.
Z přibližně 900 různých druhů známých po celém světě pouze malá část preferuje psy jako hostitelská zvířata. Stovky infikovaných klíšťat žijí na ježcích a veverkách
Klíšťata nemají rádi ani suché ani slunečné místa, ale obvykle hledají vlhká místa ve stínu. Některé druhy aktivně hledají potenciální hostitele, zatímco jiní trpělivě čekají na další oběť na stromech, v trávě nebo v křoví.
Obvykle jsou klíšťata zvláště aktivní od března do října. Nicméně, během velmi mírných zim, mějte na paměti, že alespoň někteří z malých parazitů mohou hledat svého hostitele.
Klíšťata přenášejí choroby
Jak již bylo zmíněno, kousnutí klíštěte pro vašeho psa je zpočátku zcela neškodné. Množství krve, které berou malí paraziti, je nepatrně malé.
Co dělá klíšťata tak nebezpečné pro psy (stejně jako pro lidi) jsou různé patogeny, které mohou nést. Během procesu sání mohou tyto patogeny proniknout do organismu Vašeho čtyřnohého miláčka a infikovat je nevhodným onemocněním.
To se nestane s každým kousnutím, ale měli byste toto riziko brát vážně, zejména proto, že některé z nemocí, které mohou být přenášeny na vašeho psa klíšťaty, jsou dokonce život ohrožující.
Klíšťata mohou infikovat psy těmito chorobami:
Lymská borelióza je onemocnění přenášené klíšťaty. V porovnání s klíšťovou encefalitidou se lymská borelióza v Česku vyskytuje v daleko vyšším počtu.. Neschopnost léčit tuto nemoc může mimo jiné vést k problémům se srdcem a ledvinami.
Babesióza napadá červené krvinky psa, což vede k anémii. Bez okamžité léčby tato infekční nemoc končí po několika dnech smrtí vašeho čtyřnohého přítele. Nositelem babesiózy je ve většině případů tetrovec.
Klíšťová encefalitida (TBE) Infekční onemocnění je u psa částečně bez symptomů, ale může se také projevit jako příznaky podobné chřipce a horečka.
Ehrlichióza je hlavní problém hlavně ve středomořské oblasti. Hnědé klíště psí, které nemoc přenáší, bylo však mezitím nalezeno i v oblastech severně od Alp. Klinické symptomy: akutní fáze onemocnění začíná výraznou malátností, odmítáním potravy, horečkou, ztrátou hmotnosti, dýchavičností a zvracením. Na kůži a sliznicích se mohou objevit krváceniny spolu s krvácením z nosu.Anaplasmóza může způsobit horečku, oteklé, zanícené klouby a paralýzu. Navíc se může objevit únava, ztráta chuti k jídlu a anémie. Mezi další příznaky, které se mohou vyskytnout při anaplasmóze, patří ztužení svalů, problémy s centrálním nervovým systémem a zvětšená játra nebo slezina.
Ochrana vašeho psa
Ochrana vašeho psa před klíšťaty by měla být na prvním místě. I když některé přípravky poskytují účinnou ochranu proti klíšťatům, jsou také velkým rizikem pro zdraví vašeho pejska.
Obsažené insekticidy nejen zabíjejí parazity, ale mohou se také ukládat do těla vašeho miláčka, což má za následek například paralýzu a narušení koordinace. Z dlouhodobého hlediska se koncentrace toxinu v organismu vašeho psa stále zvyšuje, což nakonec způsobuje poškození ledvin a jater a rakovinu.
V této souvislosti mějte na paměti, že zdravotní rizika nejsou omezena na vašeho psa, ale i lidé mohou také onemocnět z přidaných látek obsažených v psích repelentech proti klíšťatům.
Zejména pokud máte menší děti, měli byste proto pečlivě zvážit použití takového prostředku proti klíšťatům. Můžete dojít k závěru, že rizika významně převyšují potenciální přínosy, a proto se raději spoléhejte na bezpečnější alternativy.
Bellfor Ze-Complete: přirodní přípravek bez vedlejších účinků
Naštěstí existuje alternativa, která dokáže ochránit vašeho čtyřnohého přítele stejně účinně proti klíšťatům, aniž by vystavila vaše zdraví zbytečným rizikům.
Vyvinuli jsme pro Vás repelent, který obsahuje pouze přírodní složky. Díky použití hmyzího tuku a dalších přísad, jako je kokosový a černý kmínový olej, má náš repelent proti klíšťatům obzvláště vysoký obsah kyseliny laurové. Tento účinek kyseliny laurové byl již prokázán ve studiích. Vůně tohoto spreje odpuzují klíšťata.
Díky našemu spreji ZEComplete mohou majitelé psů spolehlivě chránit svého psa před klíšťaty.
Klíšťata u psa: nejdůležitější věc na první pohled
Klíšťata nejsou něco, co by jste měli brát na lehkou váhu. Zejména pokud jste často v lesích a na travnatých loukách, měli byste mít na paměti riziko nemocí od klíšťat
Doporučujeme, abyste si v teplejších měsících roku, po každé procházce prohlédli vašeho miláčka a popř. ihned klíště odstranili.
Pokud hledáte účinný přípravek proti klíšťatům, doporučujeme Vám nepoužívat běžné přípravky obsahující pesticidy a jiné škodlivé látky!!!
Místo toho se použijte náš přírodní sprej proti klíšťatům ZEComplete, nebo využijte nabídku ve formě sušenek ZEComplete jako chutné pochoutky.