Kastrace u psů

 

Mnoho majitelů přemýšlí, jestli by měli svého psa nechat kastrovat. Odpověď na tuto otázku není tak jednoduchá. Protože kastrace má pro psa výhody i nevýhody. Abychom vám pomohli s rozhodnutím, v tomto článku se podrobněji podíváme na téma kastrace u psů.

Vysvětlujeme vám rozdíly mezi kastrací psa a feny, zdravotní přínosy a na co si dát pozor při dietě kastrovaného psa.

Kastrovaný pes: rozdíly mezi fenami a psy

Cíl kastrace je samozřejmě stejný u psů i fen. Zvíře by nemělo být schopno se rozmnožovat. Intervence se však u obou pohlaví liší zcela jasně. U psa jsou odstraněna varlata, zatímco u fen jsou odstraněny vaječníky.

V době před kastrací se veterinář nejprve ujistí, že proti operaci neexistují žádné zdravotní důvody. Navíc pes může jíst nejpozději 12 hodin před kastrací. Skutečný zákrok probíhá u obou pohlaví v celkové anestézii s individuálně upraveným dávkováním.

Kastrace u psů

Kastrace psa je (podobná sterilizaci u lidí) poměrně nekomplikovaná, protože musí být odstraněna pouze varlata, aby byl pes připraven o reprodukční schopnost. Za tímto účelem je oblast výkonu nejprve oholena a dezinfikována. Potom se šourek rozřízne, vas deferens se odstraní a varlata se vytáhnou ven, před opětným uzavřením řezu.

Celá operace trvá asi půl hodiny. Asi jednu až dvě hodiny trvá, než se pes po kastraci probudí. Stehy mohou být vytaženy asi po 10 dnech. Náklady na kastraci psa jsou docela zvládnutelné a jsou pouze kolem 1000Kč.

Kastrace u fen

Je-li fena kastrována, musí veterinář nejprve oholit a dezinfikovat operační oblast. Jakmile to udělá, břicho může být otevřeno a děloha a vaječníky vytaženy ven. Nyní jsou vaječníky podvázány a odstraněny dříve, než může být děloha vrácena do správné polohy.

Břicho feny musí být po kastraci uzavřeno v několika fázích. Pro vnitřní stehy se používají samovolně vstřebatelné nitě, zatímco vnější steh je šitý normálními nitěmi, které lze odstranit přibližně po 10 dnech jako u samců.

Při kastrování feny se částečně odstraní nejen vaječníky, ale také děloha. To je nutné například v případě kastrace v důsledku onemocnění dělohy. Kromě toho je často operace užitečná alespoň u starších a nemocných zvířat.

U fen je kastrace komplikovanější než u psů. Procedura může trvat až hodinu. To je také patrné s vyššími náklady asi 2500 Kč.

Proč může být užitečná kastrace u psů

Přestože hlavním cílem kastrování psů je zabránit nežádoucí reprodukci, existuje řada dalších argumentů. Mezi ně patří mimo jiné zdravotní přínosy, které kastrace přináší.

Výhody kastrace u fen:

  • Kastrované feny již nehárají (krvácení a změny chování postupně vymizejí).
  • Kastrace může zabránit pyometře (zánětu dělohy).
  • Odpovídající časná operace slouží ke snížení rizika rakoviny prsu.
  • Kastrace u fen pomáhá snižovat riziko nádorů na mléčných žlázách.

Výhody kastrace u psů:

  • Kastrovaní psi mají výrazně menší zájem o opačné pohlaví.
  • Pejsek je klidnější a nadměrné značkování se snižuje.
  • Kastrace slouží k prevenci rakoviny varlat.
  • Snižuje se riziko onemocnění prostaty
  • Setkání s hárajícími fenami je už bez problémů.

Správný čas kastrovat psa

Ve skutečnosti je kastrace psa možná kdykoliv. Je-li však váš pejsek starší představuje to určitá rizika. Postup by měl být prováděn pouze ve výjimečných případech, dokonce i u velmi mladých psů, protože příliš časná kastrace omezuje vývoj zvířete. V důsledku toho může být narušen fyzický a duševní vývoj psa. Kromě toho psi, kteří byli kastrováni příliš brzy, bývají agresivní.

Obecně by také feny měly být před kastrovaním alespoň jednou v hárání. Podle plemene tomu tak je od šesti měsíců do jednoho roku. U psů by kastrace měla být pozdržena až do věku jednoho roku.

Možná rizika kastrace pro psa

Sama o sobě je kastrace u psů rutinou. Obzvláště u psů je to jen malý zásah. Přesto byste si měli být vědomi toho, že chirurgický zákrok v celkové anestezii vždy představuje určité riziko.

Fenám navíc často kastrace způsobuje inkontinenci. To je také možné u psa. Je však pouze poměrně vzácná.

Chemická kastrace jako alternativa k chirurgii

Možnou alternativou kastrování psů jsou takzvané hormonální čipy. Obsahují účinnou látku Deslorelin a jsou umístěny pod kůži čtyřnohého mazlíčka, který je dočasně neplodný.

Protože hormonální čip způsobuje snížení produkce testosteronu, mají chemicky kastrovaní samci nižší sexuální apetit a obvykle jsou výrazně klidnější. Účinek hormonálního čipu nastává po několika týdnech a obvykle trvá mezi šesti a dvanácti měsíci.

Ačkoli chemická kastrace může psa ušetřit za normálních okolností nezbytné operace, může však trvat déle, než bylo zamýšleno, zejména u malých psů, a v některých případech dokonce vést k trvalé neplodnosti. Navíc to samozřejmě není prevence proti onemocnění varlat.

Zvláštnosti stravy kastrovaných psů

Mnoho majitelů si neuvědomuje, že kastrace jejich psa může vyžadovat změnu stravy. Důvodem je, že pohlavní hormony zvířete regulují mimo jiné metabolismus a chuť k jídlu.

U kastrovaných psů se chuť k jídlu často výrazně zvyšuje, zatímco spotřeba energie se současně snižuje. Jako páníček byste měli po kastraci věnovat zvláštní pozornost tomu, aby váš pes netloustl.

Pravděpodobně však nebude dobrým nápadem, aby zvíře v budoucnu jednoduše mělo méně jídla. Místo toho je důležité zvolit správné krmivo a přizpůsobit stravu potřebám vašeho pejska.

                                                                                                                

Shiimun Slim pro kastrované psy na dietě

Vyvinuli jsme výrobek Shiimun Slim jako speciální dietní prášek pro psy, který může právě po kastraci pomoci zabránit nadváze a podpořit vašeho čtyřnohého přítele při jeho dietě, přírodní cestou.

                                                                                                              Shiimun Pulver von Bellfor

 

 

Ve většině případů je kastrace u psů bezpochyby užitečná a měla by být rozhodně zvážena.