Dostatečný přísun proteinů (bílkovn) je pro psy životně důležitý. To ovšem nutně neznamená, že více je vždy lépe. Příliš vysoký obsah proteinu v krmivu může totiž psům rozhodně škodit.
Kolik proteinu (bílkovin) by mělo dobré krmivo pro psy skutečně obsahovat a jaké následky může mít dlouhodobě nadměrný přísun bílkovin pro vašeho čtyřnohého přítele, to se dozvíte v následujícím článku.
Proteiny pro psy - to nejdůležitější v kostce:
- Přísun proteinů uzpůsobený podle potřeb je pro psy životně důležitý.
- Živočišné proteiny může tělo psa zpravidla zpracovat lépe než rostlinné bílkoviny.
- Nedostatek proteinů oslabuje imunitní systém. Vede k problémům s kůží a srstí, a stejně tak k nízké výkonnosti.
- Dlouhodobě nadměrný přísun proteinů škodí ledvinám a játrům. Může například způsobit nedostatečnost ledvin.
- Suché krmivo by mělo pro běžně aktivní dospělé psy obsahovat přibližně 22 až 25% hrubého proteinu.
- Štěňata mají kvůli růstu zvýšenou potřebu bílkovin, přičemž by krmivo pro štěňata mělo obsahovat o něco více hrubého proteinu.
- Obsah proteinu ve výši 35% a více je pro psy příliš vysoký, pokud bílkovina pochází převážně z čerstvého masa.
K čemu jsou proteiny potřeba?
U proteinů se jedná o životně důležité živiny. V organismu se podílejí na mnohých látkových výměnách a představují nezbytný stavební kámen pro tělesné buňky.
Proteiny se skládají z různých aminokyselin. Rozlišujeme při tom mezi esenciálními a neesenciálními aminokyselinami. Neesenciální aminokyseliny si může tělo v případě potřeby tvořit samo. Esenciální aminokyseliny se naproti tomu musí nutně dodávat v dostatečném množství potravou.
Následující aminokyseliny jsou pro psy esenciální:
- isoleucin
- leucin
- lysin
- methionin
- phenylalanin
- threorin
- tryptofan
- valin
Aminokyseliny histidin a arginin jsou mimořádné. Samotné tělo psa je může tvořit jen v malém množství. Mluvíme o nich tedy jako o takzvaných semi esenciálních aminokyselinách.
Po příjmu potravou se proteiny dělí na jednotlivé aminokyseliny. Ze střeva psa se dostávají přes krevní oběh do jater, aby se tam dále zpracovávaly. Tělu vlastní aminokyseliny, které tam při tom vznikají se pak přesouvají tam, kde je jich potřeba.
Rozdíly kvality různých zdrojů bílkovin
Proteiny jsou obsažené jak v živočišné, tak i v rostlinné potravě. Nicméně ne všechny zdroje bílkovin se mohou stejně dobře zpracovávat. Živočišné proteiny, které pocházejí například z masa, ryb nebo hmyzu, zpravidla obsahují vyšší biologickou hodnotu než proteiny pocházející z rostlin.
To je ostatně i jeden z důvodů, proč se přechod na veganské krmivo pro psy v praxi neprokázal jako dobrý nápad. Pokud byste měli při koupi psího krmiva klást důraz na udržitelnost, doporučujeme vám tedy raději sáhnout po našich druzích na bázi hmyzu.
Hmyzí protein z larev Hermetia illucens (moucha černého vojáka), který je tu obsažený, přesvědčí komplexním profilem aminokyselin a vysokou biologickou hodnotou, takže se dá bez problémů sladit ochrana životního prostředí a potřebný přísun proteinů pro vašeho psa.
Následky nedostatku proteinů u psa
Proteiny jsou v těle nezbytné pro mnoho procesů. Nedostatečný přísun bílkovin může mít tudíž vážné následky a vést u psů k různým zdravotním problémům.
Nedostatek proteinů se může u psů mimo jiné projevit následujícími symptomy:
- matná srst
- lámavé chlupy a línání
- suchá kůže
- bakteriální kožní infekce
- poruchy hojení ran
- zvýšený sklon k infekcím
- vysílení
- nízká výkonnost
- sklon ke zraněním
Může být mnoho proteinů pro psy škodlivé?
Mnoho lidí u psů myslí přímo na vlky a jsou toho názoru, že se u nich jedná o čisté masožravce. To ovšem není pravda. Psi jsou vlastně takzvaní semi karnivoři. To znamená, že je jejich trávení v první řadě uzpůsobené na zpracovávání živočišných tuků a proteinů, zároveň by ale strava měla obsahovat i jistý podíl rostlinné stravy.
Ve srovnání s kočkami, u kterých se skutečně jedná o čisté masožravce, mají psi tedy značně menší potřebu bílkovin. Tato okolnost se musí určitě při plánování krmení psa zohlednit. Jak nedostatek proteinů, tak i nadmíra může mít rozhodně pro psy vážné následky.
Odpadní produkty, které vzniknou při látkové výměně proteinů, zatěžují játra a ledviny. Kvůli příliš vysokému příjmu bílkovin může při tom dojít k trvalému poškození orgánů. To může u psů pak vést například k chronické nedostatečnosti ledvin. Tato nemoc je nevyléčitelná a vyžaduje celoživotní léčbu, která se skládá hlavně ze speciální ledvinové diety za účelem odlehčení ledvinám.
Jak vysoký by měl být obsah proteinů v krmivu pro psy?
Dostatečné množství proteinů je pro psy bezesporu životně důležité. Nicméně někteří výrobci to myslí s ohledem na obsah proteinů u svého suchého krmiva pro psy trochu moc dobře a dávají například velmi velké množství čerstvého masa při podílu bílkovin o hodně více nad 35%.
Vysoký podíl čerstvého masa možná sice na první pohled zní dobře, ale 35% nebo více hrubého proteinu nemá s potřebným přísunem pro psy ovšem moc do činění. Na tom nic nemění ani podání čerstvého masa, které zrovna tak používáme v potřebné míře.
Dobré suché krmivo pro dospělé psy by mělo obsahovat mezi 22 a 25% hrubého proteinu. U tělesně velmi aktivních psů smí obsah proteinů v krmivu činit i trochu více. Podobně je tomu u štěňat, která na základě růstu mají přirozeně vyšší potřebu energie a proteinů. Ale i tak je pro štěňata zcela dostatečný obsah proteinů v suchém krmivu kolem 28%. Více není pro dospívající psy ani nutné, ani užitečné.
V mokrém krmivu je obsah proteinů na základě vyššího obsahu vlhkosti přirozeně značně nižší než v suchém krmivu. Zde by měl potřebný přísun bílkovin vašeho psa činit zhruba 7 až 10%.
Náš závěr k tématu psi a proteiny
Potřebný přísun proteinů je pro zdraví vašeho psa nezbytný. Nicméně nejen nedostatek, ale i nadmíra bílkovin vede k problémům a škodí například ledvinám vašeho čtyřnohého kamaráda.
Dbejte tedy při koupi krmiva pro psy bezpodmínečně na to, aby toto krmivo obsahovalo obsah bílkovin, který odpovídá potřebám vašeho psa. To samozřejmě platí i tehdy, když u svého psa barfujete a krmení svého čtyřnohého přítele sami čerstvě připravujete.
U výrobků ze sortimentu Bellfor se můžete samozřejmě spolehnout na to, že obsah bílkovin odpovídá přirozeným výživovým potřebám vašeho psa a vy můžete díky každé porci velkým podílem přispět k optimálnímu přísunu živin svého psa.