Psincový kašel

 

Psincový kašel je hovorové označení pro infekční tracheobronchitidu. Jedná se o onemocnění horních cest dýchacích u psů, které je primárně charakterizováno suchým kašlem, ale v závislosti na závažnosti může přinést i další potíže

Kvůli svým přenosovým možnostem je kašel psů obzvláště běžný tam, kde je několik psů ve vzájemném úzkém kontaktu, jako je tomu například v kotci

Co je psincový kašel?

Psincový kašel neboli infekční tracheobronchitida může být u psů vyvolán různými bakteriemi a viry. Je možné, že je za infekci odpovědný jak jeden, tak i několik patogenů.

Mezi možné patogeny psincového kašle patří:

  • psí parainfluenza virus typu 2 (CPiV-2)
  • Bordetella bronchiseptica
  • psí herpes virus 1 (CHV-1)
  • psí adenovirus typu 2 (CAV-2)
  • psí reovirus
  • mykoplazmata

Psincový kašel u psa - příčiny

Patogeny, které u psů vyvolávají kašel jsou přenášeny vzduchem nebo jako kapičková infekce, tj. kýcháním nebo kašlem infikovaného psa.

Kvůli těmto formám přenosu se psincový kašel šíří velmi rychle, zejména u psů, kteří žijí společně v malém prostoru. To platí i v případě, že psi mají mezi sebou úzký kontakt během událostí, jako jsou výstavy psů.

Psincový kašel - příznaky

Inkubační doba psincového kašle závisí na typu patogenu. Může to být mezi 2 a 30 dny. Jedním z typických příznaků psincového kašle je především hlasitý, suchý kašel, doprovázený souběžným dušením, takže majitelé psů si v první chvíli často myslí, že jejich pejsek spolkl cizí těleso.

Kašel může být trvalý. Stejně tak je však možné, že pes trpící psincovým kašlem může kašlat pouze při stresu, například při hře.

Závažnost průběhu nemoci závisí hlavně na tom, zda je psincový kašel u postiženého psa vyvolán pouze jedním nebo více patogeny. Infekce se zejména stává problematickou, kdykoli se bakteriální a virové patogeny spojí.

V těchto případech může psincový kašel být doprovázen následujícími potížemi:

  • rýma
  • horečka
  • zánět hltanu (faryngitida)
  • zánět mandlí (tonzilitida)
  • zánět průdušek a průdušnice (tracheobronchitida)
  • zánět spojivek (konjunktivitida)

Psincový kašel u psa - diagnóza

Pokud existuje podezření, že pes trpí psincovým kašlem, měl by být tento pes vyšetřen veterinárním lékařem. Veterinární lékař na základě symptomů a v kombinaci s anamnézou vašeho psa zjistí, zda je podezření oprávněné či nikoli.

Pokud jde o psincový kašel s velmi těžkým průběhem, veterinář obvykle také provede detekci patogenu. Za tímto účelem odebere vatovým tamponem nosní nebo průduškový sekret, kterým zjistí přesnou povahu patogenu.

Psincový kašel u psa – šance na uzdravení a léčba

V závislosti na tom, jak závažný je psincový kašel u postiženého psa a které patogeny jsou odpovědné za infekci, rozhodne veterinární lékař, která forma léčby je nutná.

Například podávání antibiotik může být užitečné, pokud se na infekci podílejí bakterie. Kromě toho může být vhodné uchýlit se k lékům na horečku a kašel. O tom, která z těchto opatření by měla být přijata, je třeba rozhodnout případ od případu.

Mimo to je důležité, abyste dbali na to, aby váš pes měl po celou dobu nemoci dostatečný odpočinek a vyhnul se stresu. Pokud v rámci oslabení obranyschopnosti nedojde k dalším infekčním onemocněním, kašel obvykle vymizí po zhruba dvou týdnech.

Psincový kašel u psa - naše doporučení

Pokud váš pes trpí psincovým kašlem, silný imunitní systém je rozhodujícím faktorem toho, jak dobře se organismus vašeho psa vypořádá s infekcí. Z tohoto důvodu doporučujeme doplněk stravy pro psy s Bellfor Immun.

                                                                 225_immun

Bellfor Immun je zcela přírodní doplněk stravy obsahující hmyzí bílkoviny, propolis a rakytník. Kombinace vysoce kvalitních aminokyselin a důležitých mikroživin, jako je vitamin C, účinně posiluje imunitní systém vašeho psa.

Tímto způsobem Bellfor Immun cenným způsobem přispívá k tomu, že se váš pes vyrovná brzy s psincovým kašlem a rovněž pomůže zabránit tomu, aby oslabený imunitní systém navíc napadly další infekce.

Dále doporučujeme použít Bellfor Immun také k prevenci psincového kašle. Zejména v chladném ročním období, před a po výstavách, stejně jako všeobecně při stresu, je tento přípravek ideální pro posílení obranyschopnosti a snížení rizika infekce.

 

Psincový kašel u psa – očkování

Je také možné nechat psy očkovat proti psincovému kašli. Toto takzvané dobrovolné očkování může být užitečné pro chovatele pro případ zabránění šíření infekce.

Vzhledem k tomu, že psincový kašel může být u psů způsoben různými patogeny, vakcína neposkytuje úplnou ochranu proti infekci, ale obvykle poskytuje mnohem slabší průběh nemoci.

Psincový kašel u psa - náš závěr

Psincový kašel je rozšířený zejména u psů, kteří žijí společně s několika jinými psy v malém prostoru. Infekce je relativně neškodná. Může však ohrozit život oslabených psů a mladých psů.

Pokud máte podezření, že váš pes má psincový kašel, měli byste určitě navštívit veterináře.

Silný imunitní systém přispívá jak k prevenci, tak i k zamezení vážného průběhu a možných následných infekcí jiných chorob. Z tohoto důvodu vám doporučujeme pro vašeho psa jak preventivně, tak i v případě nemoci psincového kašle doplněk stravy Bellfor Immun.