Začneme hned tím nejdůležitějším, tedy samotným složením krmiva. V následujících odstavcích si rozebereme, jaký je optimální podíl a kvalita různých složek krmiva, jako jsou bílkoviny, vitamíny, vláknina a další.
|
|
---|---|
Bílkoviny |
- minimálně 18 % |
Vláknina |
- cca 4 % (pro obézní psy 5 %) |
Vitamíny |
- A, D, E, C, H, vápník, hořčík, sodík, draslík, síra |
Sacharidy |
- velmi malé množství |
Tuky |
- 9 - 20 % |
Bílkoviny
Bílkoviny jsou obecně pro pejsky jednou z nejdůležitějších složek jejich potravy, v jedné dávce krmení by měl dospělý pes dostat minimálně 18 % bílkovin, štěňata a psi v zátěži alespoň 25 %. Maximum není stanoveno, obvykle je v granulích bílkovin až 40 %. Čísla nebereme jako absolutní, hlavně ať je co nejvíce bílkovin z živočišných zdrojů.
Díky bílkovinám fungují našim zvířecím kamarádům správně vnitřní orgány, pejsci správně tráví, tvoří se jim krevní buňky. Bílkoviny podporují také rozmnožování, hojení, růst svalové hmoty a laktaci. Jak ale praví staré přísloví – nic se nemá přehánět, a právě to platí i pro bílkoviny, ale jen ty rostlinné. Jejich přemíra by našemu pejskovi mohla více uškodit než pomoct. Zpracování nekvalitních – rostlinných bílkovin – produkuje mnoho odpadních látek (amoniak), což zatěžuje jeho játra a ledviny. Naopak u vysoce kvalitních bílkovin (živočišné) se velké množství odpadních látek netvoří.
Jak už jsme zmínili v minulém odstavci, bílkoviny dělíme na rostlinné a živočišné. Právě rostlinné bílkoviny mohou být pro psa těžko stravitelné. Například sója obsahuje spoustu antinutričních látek, které snižují využitelnost vitaminů a minerálů z potravy.
Bílkoviny jsou v dalších obilninách, a ještě více v luštěninách. Výrobci tohoto faktu využívají ve snaze ušetřit tak, že vyrobí granule, které obsahují hodně proteinů, ale ne z masa, což není na první pohled vidět. Také obsah kukuřice v krmivu nemusí být vždy dobrou volbou. Pokud ji ale výrobce správně tepelně upraví, měl by ji náš čtyřnohý kamarád dobře přijmout. Pokud chceme svému pejskovi dopřát kvalitní a vyváženou stravu, musíme proto sledovat nejen obsah bílkovin, ale i jejich zdroje a zpracování.
Maso
Aby byl váš čtyřnohý kamarád v dobré kondici, potřebuje pravidelný přísun živočišných bílkovin – tedy masa. Pes je prostě masožravec, a proto bychom měli při výběru granulí hlídat právě obsah masa, to by mělo mít na složení krmiva největší podíl.
Výrobci granulí by měli uvést, o jaký druh masa se jedná. V granulích maso najdeme v čerstvé, mražené nebo sušené podobě. Jednou z možností je také masová moučka. Ta je však konzervovaná, nikdo neví čím, navíc už je to tepelně zpracovaný produkt, v granulích pak zpracován zbytečně podruhé. Problémem může být také čerstvé maso, které se před zpracováním musí nejdříve usušit, takže je výsledně v granulích masa třetina z uvedené hodnoty množství masa čerstvého.
Pokud si na obalu například přečtete, že granule jsou složené z vepřového masa, ale také z jiných produktů živočišného původu, a nenásleduje upřesnění v závorce (např. 100 % kuřecí játra), vyhněte se jim obloukem. Může to totiž znamenat, že jde o kůži, rohy, srst a jiné neduhy, které ve stravě nemají co dělat a vašemu psovi nic nepřinesou. Může jít ale také o nezávadné ledviny, játra, cévy, a proto je právě důležité, aby bylo složení co nejvíce upřesněno.
- TIP: Upřesnění nehledejte pouze v případě masa a jiných živočišných produktů. Stejně upřesněny by měly být použité tuky a oleje, barviva aj. Čím více upřesnění, tím více můžete granulím a masu pro své psy věřit.
Vláknina
K pestré a vyvážené stravě pejska patří také vláknina, která podporuje správnou činnost střev. V suchých krmivech by se měl obsah vlákniny pohybovat okolo 4 %. Pro obézní psy potom okolo 5 %. Vláknina totiž krmivu dodává objem, proto je její obsah v dietním krmivu větší, navíc má málo kalorií.
Když pejskovi nedopřejete dostatek vlákniny, může trpět například zácpou. Naopak nadbytek vlákniny snižuje stravitelnost a psovi tak budou chybět některé důležité živiny, vitamíny a minerály.
Vlákninu můžeme navíc rozdělit na rozpustnou ve vodě a nerozpustnou ve vodě. Rozpustná má projímavé účinky (obsahuje ji například ovoce, luštěniny). Nerozpustná vláknina stimuluje pohyb střev (nachází se například v kořenové zelenině).
Vitamíny a minerály
Jak je obecně známo, vitamíny a minerály podporují správné fungování organismu a posilují jeho imunitu. To platí pro lidi i pro pejsky. A stejně tak, jako si lidské tělo tyto látky neumí vytvořit samo, neumí to ani tělo našeho zvířecího miláčka. Výjimkou jsou vitaminy K a C. Vitamíny a minerály proto pejskovi musíme dopřát formou pečlivě vybraného krmiva, které je svým složením vyvážené a kvalitní.
Které vitamíny by měly být součástí granulí?
- Vitamín A, který pomáhá psovi v růstu a zlepšuje jeho zrak;
- vitamín D, díky kterému má pejsek zdravé kosti a zuby;
- vitamín E je dobrý pro zdravé nervy, srst a svaly, ale také podporuje plodnost a chrání buňky organismu;
- vitamín C podporuje imunitní systém, a i když si ho pejsek sám vytváří, není na škodu, když jej najdeme také ve složení krmiva, alespoň v malém množství;
- vitamín H (biotin) pes potřebuje pro kvalitní srst a zdravou kůži, ovlivňuje také funkci jater;
- vitamíny skupiny B pomáhají zajistit správnou funkci zažívání.
Pokud je řeč o minerálech, ty jsou pro organismus stejně důležité jako vitamíny. Pes bude zdravý, pokud jeho strava bude obsahovat následující:
- Vápník a fosfor, které podporují růst kostí a zubů;
- sodík ovlivňující nervový systém a tělní tekutiny;
- draslík pomáhající odbourávat tuky a cukry, navíc je prospěšný pro psí trávení.
Sacharidy
Sacharidy, jinak také cukry, jsou další důležitou složkou, kterou bychom měli ve složení identifikovat. Cukry jsou pro pejska zdrojem rychlé energie, šetří bílkoviny na později, ale také obsahují spoustu vlákniny a antinutričních látek, musíme tedy sledovat jejich množství a i zdroje.
Sacharidy najdeme v rostlinných složkách krmiva, nejčastěji je jejich zdrojem pšenice, kukuřice, rýže, oves a brambory. Z těchto rostlin pejsci nejlépe tráví brambory, rýži a oves. Pšenice a kukuřice patří mezi zdroje sacharidů, které jsou stravitelné obtížněji. U pšenice je to hlavně kvůli velkému množství lepku.
Pes není, na rozdíl od nás, na trávení sacharidů tak dobře vybaven, a přesto, že jde o důležitou součást psí výživy, v jeho stravě by se měly objevovat spíše v malém množství. Nadbytek sacharidů se ukládá jako tuk.
Tuky
Tuky jsou největším zdrojem energie. Pomáhají také vstřebávat některé vitamíny, podporují správné fungování ledvin a reprodukci. Tuky jsou pro pejsky důležité také proto, že izolují nervová vlákna, podporují transport živin a jsou stavební látkou buněčných stěn. Pokud bychom měli říct, které z tuků jsou pro naše psí kamarády nejvhodnější, určitě to budou tuky živočišné, například rybí nebo kuřecí.
Tuky zvyšují chutnost krmiva, jsou velmi dobře stravitelné, jejich stravitelnost se pohybuje okolo 90 %. Kromě toho poskytují zdroj esenciálních mastných kyselin.
V jednom balení suchého krmiva pro dospělého psa by se měl obsah tuku pohybovat v rozmezí 9 až 20 %. I když všichni víme, že velké množství tuků způsobuje obezitu, a to jak u psů, tak u lidí, musíme si uvědomit, že pro tělo není dobrý ani jeho nedostatek. Deficit tuků se u pejsků projeví například suchou až šupinatou kůží a hrubou srstí. Pokud pes nemá dostatek tuku po delší dobu, může mít také problém s udržením ideální hmotnosti.