Jak nechávat psa samotného?
Psi nemají rádi, když je necháváme samotné. Přesto se tomu nelze samozřejmě v každodenním životě vyhnout. Z tohoto důvodu je důležité, abyste svého čtyřnohého miláčka pomalu na samotu zvykali.
Jak se vám to nejlépe podaří a odkdy můžete svého psa nechat samotného, vám vysvětlíme v následujícím článku.
Psi neradi zůstávají samotní
Je zcela normální, že pes nechce zůstat sám. I když se nedají samozřejmě životní podmínky domácích psů srovnat s podmínkami volně žijících zvířat, jedná se u nich stále o zvířata zvyklá žít ve smečce. Když necháte svého psa samotného, vzbudí to v něm tudíž hluboko zakořeněný strach a obává se, že ho jeho smečka opustila.
To však neznamená, že svého čtyřnohého přítele musíte všude brát s sebou. Je ovšem důležité, abyste rozuměli tomu, proč má váš pes problémy s tím zůstávat sám.
Jak dlouho se smí nechávat pes samotný?
Jak dlouho můžeme nechat psa samotného, nelze obecně říci. Neboť přesně jako my, se lišíme jeden od druhého, tak i naši psi jsou rozdílní.
Někteří psi zůstanou po krátkém tréninku bez problémů samotní i několik hodin, zatímco jiní vydrží bez páníčka nebo paničky sotva pár minut.
Mnohý pes tak vyje a štěká, když zůstane sám. Někdy dokonce dojde k rozkousání nábytku, rozškubání polštářů, nebo pes označkuje obývací prostory svými exkrementy.
Obzvláště citlivá zvířata se mohou dostat do deprese, když musí zůstat samotní příliš dlouho. Protože vy znáte svého psa nejlépe, je na vaší zodpovědnosti odhadnout, jaká délka samoty je pro vašeho psa přijatelná.
Nezávisle na tom byste si měli být vědomi toho, že nemůžete nechat žádného psa samotného déle než čtyři nebo pět hodin. Neboť i ten nejpohodovější pes si musí někdy ulevit.
Ne každý pes, který zůstane sám, trpí strachem z odloučení
Zajímavé je, že ne každý pes trpí strachem z odloučení, když zůstane sám. U některých psů namísto toho převažuje pocit ztráty kontroly.
Když jsou sami, zlobí se nad tím, že nemohou doprovázet svého chovatele, nebo nemohou plnit svoji úlohu jako obránce.
Zatímco u psů se strachem z odloučení jde o trénink, aby si zvykli být sami, je u těchto psů především důležité ujasnit jim hierarchii ve smečce.
Jak nechávat štěňata samotná – důležitý je včasný trénink
Čím dříve se váš pes naučí být sám, tím bezproblémovější bude nechat ho později samotného. Začněte proto nejlépe s tréninkem již v době, kdy je štěně.
Samozřejmě nemůžete štěně nechat najednou samotného několik hodin. Když ovšem začnete včas s trénováním, ušetříte se a svého psa v budoucnu velkého stresu, když bude někdy nutné nechat ho samotného.
Odkdy se může nechat pes samotný?
Včasný trénink je důležitý. To ovšem neznamená, že byste měli své štěně nechat samotné již první den. Tento malý pejsek se nakonec musel nejdříve srovnat s odloučením od své matky a svých sourozenců.
Proto vám doporučujeme nenechávat vašeho psa vůbec prvních pět nebo šest týdnů podle možností samotného. Tímto způsobem se vyhnete znejistění a pomůžete vašemu novému členovi rodiny zvyknout si na jeho nový domov.
Jak nechávat dospělé psy samotné
Samozřejmě ne každý pes je u svého majitele už jako štěně. Možná jste si vzali čtyřnohého přítele ze zvířecího útulku, a teď s ním musíte nacvičit to, aby zůstal sám. Nebo se možná ve vašem běžném každodenním životě něco změnilo, takže budete v budoucnu muset svého psa nechávat častěji samotného.
Nehledě na přesné důvody se v tomto případě nevyhnete tomu, abyste svého psa cvičili a nechali ho pomocí tréninku zvyknout na to, že bude sám.
Pokud přistoupíte na potřeby svého psa a budete brát jeho strach z odloučení vážně, je obvykle i u dospělých psů velmi dobře možné, obeznámit ho s novou situací a po nějaké době ho nechat samotného bez velkých dramat.
Krok 1 v tréninku: nechte psa samotného v místnosti
Pokud chcete nechat svého psa v budoucnu bez problémů samotného, musíte ho pomocí správného tréninku na to pomalu nechat zvyknout. Začněte nejdříve tím, že svého psa necháte samotného v místnosti.
Pro tento účel počkejte nejlépe na to, když bude váš pes klidný nebo si bude hrát se svojí oblíbenou hračkou. Opusťte místnost a přivřete dveře. Pokud vás pes bude následovat, nevšímejte si ho. Jestliže se pak od vás vzdálí, zkuste to znovu.
Krok 2 v tréninku: nechte psa samotného v bytě
V momentě, kdy si váš pes po nějaké době zvykl být sám v místnosti, můžete cvičit další krok a nechat ho samotného v bytě. Stejně tak jako u prvního cvičení je i zde smysluplné počkat, než bude váš pes něčím zabavený.
Zavřete dveře a chvilku počkejte před bytem. Může se stát, že váš pes bude štěkat, jakmile zůstane sám. Možná ale budete mít i štěstí a váš pes zůstane bez vaší přítomnosti v klidu.
Nehledě na reakci vašeho psa byste ho měli v každém případě nechat pár minut samotného. Jinak se naučí, že stačí trochu zaštěkat a zakňučet, aby si prosadil svoji vůli.
Krok 3 v tréninku: nechte psa každým dnem o něco déle samotného
Poté, co má váš pes první výzvy tréninku za sebou, můžete ho nechávat samotného každým dnem o pár minut déle. Prodlužujte svou nepřítomnost o 10 až 15 minut denně, aby si pes krok za krokem zvykl na to být sám.
S trochou trpělivosti a empatií by to tímto způsobem nemělo dlouho trvat a budete moci nechat svého psa samotného poprvé po delší dobu, abyste si vyřídili nákupy a podobně.
Doplněk stravy na přírodní bázi na uvolnění pro psy se strachem z odloučení
Mnozí psi samotu snášejí obzvláště špatně a odloučením od svého majitele hodně trpí. Pokud je tomu tak u vašeho psa, je dobré mu pomoci, aby se tolik nestresoval.
To samozřejmě neznamená, že byste svého psa měli uklidnit léky. Usnadnit vašemu psovi být sám mu ovšem může přírodní doplněk stravy jako Shiimun Calm.
Shiimun Calm je stravitelný doplněk stravy pro psy. Tento přípravek obsahuje pečlivě vybrané složky jako například shiitake houby a zelený čaj.
Díky jeho speciálnímu složení může Shiimun Calm smysluplně pomoci při tréninku odloučení a přispět k tomu, že váš pes bude uvolněnější, když ho necháte samotného.