Zánět spojivek je u psů běžný. Může mít velmi odlišné příčiny a dokonce se může vyskytnout kvůli anatomickým zvláštnostem u některých plemen. Pokud je zánět spojivek u postižených psů rozpoznán a ošetřen rychle, ve většině případů je neškodný a nezpůsobuje trvalé poškození.
V následující části se dozvíte, jaké příznaky mohou naznačovat zánět spojivek, které spouštěče jsou pro vás vhodné a co je nutné k léčbě vašeho psa.
Možné příčiny zánětu spojivek u psa
Technickým termínem pro zánět spojivek je konjunktivitida. V zásadě lze jejich spouštěče rozdělit na infekční a neinfekční. Infekční zánět spojivek je vždy označován, pokud je způsoben patogeny, jako jsou bakterie, viry, paraziti nebo houby.
Neinfekční zánět spojivek u psů může mít následující spouštěče:
- Cizí objekty v oku (např. prachové částice)
- Zranění (např. náhodným poškrábáním)
- Alergie
- Průvan (zejména při jízdě s otevřeným oknem)
Někteří psi jsou zvláště náchylní na zánět spojivek
Kromě uvedených příčin mohou anatomické zvláštnosti také vést ke zvýšené náchylnosti ke konjunktivitidě u některých plemen psů. Toto je zvláště případ psů s krátkými hlavami, jako je Francouzský buldoček nebo Mops.
Díky svému tvaru oka souvisejícímu s chovem mají často příliš malou nebo příliš velkou mezeru víček, což činí jejich oči zvláště citlivými.
Kromě toho mají některá plemena, jako je Bloodhound a kokršpaněl, zvýšené riziko vzniku konjunktivitidy kvůli jejich chlupatým okrajům očních víček.
Speciální formy konjunktivitidy u psů
Kromě klasické konjunktivitidy existují u psů také některé speciální formy.
Jedním z nich je tzv. Konjunktivitida follicularis (chronický spojivkový katar), ve které se na zadní stěně mrkací pokožky tvoří malé lymfatické uzliny, které dráždí oko a mohou vést k zánětu.
Další je keratoconjunctivitis sicca (suchý zánět rohovky a spojivky), který je způsoben nedostatečnou produkcí slzné tekutiny.
Příznaky konjunktivitidy u psa
Konjunktivitida se může vyskytovat u psů na jedné i na obou stranách. Infekční zánět spojivek obvykle postihuje pouze jedno oko na začátku a poté se často šíří na druhé oko, pokud nedochází k okamžité léčbě.
Mezi typické příznaky konjunktivitidy u psů patří zarudlé oči, svědění a vodnaté oči. V mnoha případech vychází z postiženého oka slizký, hnisavý nebo dokonce vodní výtok.
Protože zánět spojivek je často spojován s bolestí, nemocná zvířata často mrkají a jsou také mimořádně citlivá na dotyk očí. Kromě toho může psí oko bobtnat v důsledku zánětu spojivek.
Diagnóza konjunktivitidy psa veterinárním lékařem
Pokud si všimnete příznaků uvedených u vašeho psa a máte podezření, že má zánět spojivek, je vhodné navštívit veterináře. Po externí prohlídce zaníceného oka veterinář obvykle nejprve zkontroluje, zda je rohovka psa poškozena.
Pokud si všimne cizího tělesa jako příčiny zánětu spojivky u psa, opatrně ji odstraní. K diagnostice infekční konjunktivitidy vezme veterinář z konjunktivy zvířete stěr a zkoumá ji na možné patogeny.
Kromě toho je běžné, že v rámci zkoušky se u slzných kanálků psa kontroluje ucpávání slzných kanálků. Za tímto účelem veterinární lékař používá speciální zelenkavou tekutinu, kterou vpustí do očí psa. U volných slzných kanálků by se měl objevit z psího nosu o něco později výtok.
Léčba zánětu spojivek u psů
Jaká opatření jsou nezbytná pro úspěšnou léčbu zánětu spojivek u psů, závisí na jejich přesné příčině. Pokud byl zánět spuštěn cizím tělesem, musí být samozřejmě odstraněn a oko musí být v případě potřeby ošetřeno protizánětlivou mastí.
Léčba infekční konjunktivitidy závisí na typu patogenu. V případě plísňových infekcí je psovi podáváno antimykotikum, zatímco proti parazitům lze působit antiparazitiky a bakteriemi s antibiotiky.
Pokud je zánět spojivek alergickou reakcí, léčba se obvykle provádí kapkami nebo mastmi obsahujícími kortizon.
Přirozená pomoc psům s konjunktivitidou
V případě mírného podráždění očí a konjunktivitidy, které nebyly způsobeny patogeny, je často dostatečné, kromě odstranění cizích těl, která mohou být nezbytná, ošetřit postiženého psa přirozenými očními kapkami po dobu několika dnů.
V tomto případě doporučujeme použít kapky pro péči o oči Bellfor. Vybrané ingredience, jako je heřmánkový extrakt a aloe vera, vám umožňují věnovat zvýšenou pozornost, aby se oči vašeho psa rychle uklidnily a zánět spojivek by měl brzy zmizet.
Prognóza u psů s konjunktivitidou
Prognóza u psů s konjunktivitidou je v zásadě pozitivní. Neinfekční konjunktivitida se obvykle hojí velmi dobře a bez významných komplikací, takže problémy by měly obvykle úplně zmizet během několika dnů.
To obvykle platí také pro psy s infekčním zánětem spojivek. Je však velmi důležité nezastavit léčbu brzy. Masti nebo kapky se musí vždy podávat tak dlouho, jak stanoví veterinární lékař. Jinak existuje vysoká pravděpodobnost, že se zánět spojivek znovu objeví po několika dnech.
Bez léčby může konjunktivitida u psů také způsobit trvalé poškození a v nejhorším případě dokonce vést k úplné slepotě v zasaženém oku.
Zabraňte zánětu spojivek u psa
I když 100% ochrana před konjunktivitidou samozřejmě není možná, určitě existují určitá užitečná preventivní opatření ke snížení rizika. Zejména se vyhněte vystavení psa průvanu. Například při jízdě autem se psem by měla být všechna okna vždy zavřená.
Kromě toho byste měli věnovat péči očím svého psa nezbytnou pozornost. To platí zejména pro ta plemena, která jsou přirozeně náchylná k očním problémům. Pravidelné používání očních kapek Bellfor může pomoci očistit oči a snížit pravděpodobnost zánětu spojivek u vašeho psa.
Pokud váš čtyřnohý přítel často trpí konjunktivitidou v důsledku alergie, může být za určitých okolností doporučena hypo senzitizace, zatímco malpozice víček způsobená šlechtěním lze napravit pouze chirurgicky.
Konjunktivitida vašeho psa může být nakažlivá
Všimněte si, že zánět spojivek vašeho psa může být nakažlivý v závislosti na spoušti. Pokud se jedná o infekční zánět spojivek, měli byste být při jednání se svým čtyřnohým přítelem opatrní a okamžitě si umyjte ruce, zejména po podání očních kapek nebo oční masti.